W dniu 26 lutego br. na Wydziale Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej UAM rozegrana została trzecia z pięciu rund Poznańskiej Ligi Debat – turnieju debat oksfordzkich dla szkół ponadpodstawowych z terenu Miasta Poznania. Tezy debat były związane z problematyką badań prowadzonych na Wydziale (rewitalizacja, przestrzenie publiczne) z uwzględnieniem perspektywy i problemów miasta Poznania. W rozgrywkach wzięło udział 16 czteroosobowych reprezentacji poznańskich szkół ponadgimnazjalnych wraz z nauczycielami i kibicami.
Na tydzień przed rozegraniem rundy ligi pracownicy naukowo-dydaktyczni Wydziału zapewnili uczestnikom dodatkowe wsparcie merytoryczne poprzez wykłady wprowadzające do tematyki debat. Zasiadli również jako eksperci w składach sędziowskich oceniających zespoły w trakcie rozgrywek (prof. UAM dr hab. Adam Radzimski, dr Przemysław Ciesiółka, dr Radosław Bul, dr Łukasz Mikuła – koordynator rundy).
Projekt Poznańskiej Ligi Debat jest organizowany przez Fundację „Projekty Edukacyjne” i Centrum Doradztwa Zawodowego dla Młodzieży, przy wsparciu Urzędu Miasta Poznania. Celem Ligi jest:
• upowszechnianie wysokich standardów prowadzenia debaty publicznej, takich jak szacunek dla oponenta, umiejętność słuchania i prowadzenia kulturalnej dyskusji
• rozwijanie umiejętności komunikacyjnych młodzieży, zachęcenie młodzieży do pracy nad własnym warsztatem retorycznym
• upowszechnienie idei debat oksfordzkich w szkołach ponadpodstawowych i w środowisku akademickim,
• upowszechnianie wiedzy z zakresu różnych dyscyplin naukowych w atrakcyjnej i angażującej formie
• prezentacja oferty poznańskich uczelni wyższych.

Wszyscy uczestnicy rozgrywek, jak również koordynatorzy Ligi wysoko ocenili organizację i poziom merytoryczny rundy przeprowadzonej na WGSEiGP.