W ramach umowy partnerskiej pomiędzy uniwersytetami w Poznaniu i Kilonii istnieje możliwość odbycia miesięcznego pobytu naukowego. Z oferty tej skorzystała dr Urszula Kaczmarek, która w sierpniu przebywała na badaniach naukowych w północnych Niemczech. Były one skoncentrowane na problematyce rozwoju małych miast należących do międzynarodowej sieci Cittaslow. Pobyt na Uniwersytecie Christiana Albrechta w Kilonii (CAU) obejmował kwerendy biblioteczne, dyskusje z pracownikami naukowymi Instytutu Geografii (szczególne podziękowania za konsultacje dla profesora Rainera Wehrhahna) oraz badania terenowe w miastach Meldorf, Schneverdingen, Bad Essen oraz Penzlin. Zebrany materiał badawczy, analogiczny do pozyskanego w miasteczkach polskich i włoskich, stanowi podstawę przygotowywanej monografii nt. idei slow city i jej wdrażania w małych miastach. Dzięki pogłębionym badaniom, a także uczestnictwu w lokalnych zebraniach i festynach, obraz małego miasta „na drodze” do generowania nowych impulsów rozwoju lokalnego stał się pełniejszy i bogatszy, także o osobiste doświadczenia. Moin! (zwyczajowe „Cześć!” w północnych Niemczech).