PL | EN

TeRRIFICA to projekt, który swym zakresem obejmuje wszechstronny i obszerny przegląd wiedzy w zakresie: badań nad adaptacją do zmian klimatycznych, faktycznych działań podejmowanych w tym kierunku w ramach polityki rozwoju oraz strategii i metod stosowanych w celu przekazywania informacji dotyczących wyzwań związanych ze zmianami klimatycznymi partnerom zewnętrznym (społeczeństwu, przedsiębiorcom, władzom publicznym).

Przedsięwzięcie jest prowadzone równocześnie w sześciu pilotażowych regionach: Hiszpanii, Niemczech, Francji, Serbii oraz Polsce i Białorusi. Projekt jest finansowany przez Komisję Europejską w ramach programu Horyzont 2020 (H2020-SwafS-2018-2020 (Science with and for Society)), a okres realizacji to lata 2018-2022.

W dniach 3 i 4 grudnia 2019 roku w Barcelonie odbyło się zebranie członków konsorcjum realizującego projekt TeRRIFICA. Spotkanie miało charakter techniczny i służyło przede wszystkim raportowaniu postępów w projekcie w ramach poszczególnych pakietów pracy. Stanowiło ono również bardzo dobrą okazję do dyskusji nad najważniejszymi założeniami projektu związanymi m.in. z promocją narzędzia do crowdmappingu oraz sposobami ciągłego rozwoju współpracy między beneficjentami projektu w kolejnych latach.

Pod koniec lutego zostało uruchomione narzędzie do mapowania zmian klimatu, które dostępne jest pod adresem: http://mapujklimat.terrifica.eu/

Kiedy sytuacja epidemiczna wróci do normy zespół planuje promocję narzędzia i rozpoczęcie jego używania w większej skali. Jest to istotne, ponieważ ważną częścią jego funkcjonowania, będzie wspólne wypracowywanie rozwiązań z społecznością, pomagającym łagodzić lub przeciwdziałać skutkom klimatu.

Na początku stycznia 2020 roku opublikowaliśmy raport, w którym na potrzeby TeRRIFICA dokonaliśmy analizy projektów, programów bądź inicjatyw realizowanych na terenie Aglomeracji Poznańskiej w zakresie przeciwdziałania do zmian klimatu i adaptacji do ich skutków. Szczególną uwagę zwróciliśmy na zagadnienia współpracy i zaangażowania aktorów z różnych sektorów – nauki, społeczeństwa obywatelskiego, władz samorządowych, biznesu. Raport stanowi podsumowanie pierwszego etapu prac nad identyfikacją dobrych i złych praktyk we współdziałaniu na rzecz klimatu. Raport dostępny jest tutaj.

Zespół przygotowuje również artykuł pod roboczym tytułem Co-creation for climate changes – needs for actions to vitalize drivers and diminish barriers , który w tym roku powinien być opublikowany w czasopiśmie Weather, Climate, and Society. Artykuł jest podsumowaniem zeszłorocznych warsztatów z interesariuszami projektu TeRRIFICA pochodzącymi z Aglomeracji Poznańskiej. Interesariusze byli przedstawicielami świata nauki i edukacji, organizacji społecznych, biznesu oraz administracji publicznej.

W ostatnim czasie uczestnicy projektu zajmowali się również jego promocją na wydarzeniach naukowych. Byliśmy między innymi w Kielcach na Kongresie Polityki Miejskiej (14-16 listopada 2019), Konferencji Międzynarodowej Unii Geograficznej (MUG): Natural Disasters, Marginalized Regions and Labor Migration Urban Policy Congress w Kathamandu (8-10 grudnia 2019). TeRRIFICA reprezentowana była również na Seminarium GAP – Kolegium Gospodarki i Administracji Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie odbywającym się w dniach 17-19 stycznia 2020 w Zakopanem

Syntetycznie podejmując próbę podsumowania dotychczasowego działania TeRRIFICA, trzeba wspomnieć o dwóch telekonferencjach (22.05 i 19.09), czy o lipcowym (10-11.07) TeRRIFICA Reflective Workshop, w którym udział wzięli członkowie zespołu oraz przedstawicielki interesariuszy biorących udział w projekcie.

Wydarzeniem, które za to warto szczególnie wyróżnić jest warsztat konsultacyjny
z interesariuszami z Aglomeracji Poznańskiej (20.09.2019). To spotkanie miało na celu integrację różnych grup interesariuszy zaangażowanych w działania na rzecz adaptacji do zmian klimatycznych i łagodzenia ich skutków. Udział w warsztacie wzięli przedstawiciele: świata nauki i edukacji, organizacji społecznych, biznesu oraz administracji publicznej. Uczestnicy odnosili się do takich zagadnień jak:

  • identyfikacja deficytów wiedzy dotyczącej zmian klimatu,
  • określenie czynników warunkujących wzrost znaczenia w hierarchii wartości działań związanych ze zmianami klimatycznymi,
  • wskazanie cech instytucjonalnych, istotnie wpływających na działania związane ze zmianami klimatu,
  • identyfikacja uwarunkowań skutecznego zaangażowania/współdziałania interesariuszy w zakresie działań na rzecz klimatu.

Podczas warsztatu wykorzystano technikę World Café, która pozwoliła na stworzenie idealnych warunków do wspólnej debaty nad omawianymi zagadnieniami.

Ważnym aspektem projektu jest jego promocja w celu dotarcia do jak największej liczby osób zaangażowanych w zagadnienia związane z zmianami klimatu. W ostatnim czasie zespół brał udział w wydarzeniach naukowych gdzie przedstawiano i promowano ideę TeRRIFICA. Należy tu wymienić udział w „Environment at CrossrOads: SMART approaches for a sustainable future – ECOSMART” w Budapeszcie, międzynarodowej konferencji CIRCE 2020, czy też w XVII Sympozjum Stowarzyszenia Krajowej Rady Koordynatorów Projektów Badawczych EU. Projekt TeRRIFICA został również przedstawiony, jako jedno z działań Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu w jego misji społecznego zaangażowania.

Więcej szczegółów na stronie terrifica.eu