Sprawozdanie z Konferencji Naukowej ARGO w Permie (26 IX- 1 X 2017)
W dniach 26 IX – 1 X 2017 r. na bazie Permskiego Uniwersytetu Państwowego (Perm, Rosja) odbył się doroczny, VIII Naukowy Ansambl Asocjacji Rosyjskich Geografów Społeczno-Ekonomicznych (ros.: Ассоциации российских географов-обществоведов АРГО; dalej: ARGO), w której udział wzięli dr Cezary Mądry i mgr Julia Kaczmarek-Khubnaia.
ARGO jest jedyną organizacją geografów społeczno-ekonomicznych działającą na terenie Rosji, która została powołana w wyniku oddolnej inicjatywy środowiska geografów. Ze stowarzyszeniem tym IGS-EiGP łączą wieloletnie kontakty. Członkowie Asocjacji kilkukrotnie uczestniczyli w wydarzeniach IGS-EiGP. W 2015 r. wraz z KNG PAN i ARGO zorganizowano konferencję, która zgromadziła ponad 50 uczestników z zagranicy, a w lipcu i sierpniu 2017 r. dziewięciodniowe letnie Seminarium Geograficzne, w której udział wzięło 45 gości z państwowych uniwersytetów: Łomonosowa w Moskwie, St. Petersburga, Orenburga, Smoleńska i Briańska.
W konferencji w Permie uczestniczyło ok. 130 naukowców. Podczas sesji plenarnej złożono podziękowania dla Dziekana WNGiG, Dyrektora IGS-EiGP i dr. C. Mądrego za organizację letniego Seminarium Geograficznego w Polsce. Podziękowania te wypowiadano parokrotnie, również podczas indywidualnych wystąpień uczestników.
Na początku drugiej części sesji plenarnej odbyła się prezentacja najnowszych książek wydawanych w całej Rosji przez członków ARGO. Dr C. Mądry przedstawił czasopisma naukowe IGS-EiGP, które spotkały się z dużym zainteresowaniem słuchaczy.
Podczas posiedzenia Rady Koordynacyjnej ARGO Prof. A.P. Katrowskij omówił szczegółowo przebieg letniego Seminarium Geograficznego. Podkreślono wysoki poziom seminarium i raz jeszcze złożono podziękowania organizatorom. W dalszej części posiedzenia postanowiono nadać tytuł Zasłużonego zagranicznego członka ARGO Prof. Tadeuszowi Stryjakiewiczowi (vide protokół na stronie ARGO).
Obrady otwarte kontynuowano w sekcjach tematycznych:
1. Rosja i jej regiony w wielowymiarowych procesach integracyjnych i dezintegracyjnych;
2. Międzyregionalne i międzymiejskie powiązania w kontekście terytorialnego rozwoju społeczno-ekonomicznego: aspekty teoretyczne i praktyczne;
3. Wielkie miasta, aglomeracje i wiejskie peryferia: urbanizacja, metropolizacja i usieciowienie;
4. Turystyka jako „zwornik” przestrzennej organizacji społeczeństwa;
5. Społeczno-ekonomiczny rozwój Kraju Permskiego: możliwości, bariery, strategie.
Czwartego dnia konferencji odbyła się Szkoła-seminarium młodych geografów społeczno-ekonomicznych p.t. „Metodologia i metody współczesnych badań krajowych i regionalnych w kontekście wielowymiarowych procesów integracyjno-dezintegracyjnych”. W jej ramach wykłady wygłosili czołowi rosyjscy geografowie, m.in. z Instytutu Geografii Rosyjskiej Akademii Nauk w Moskwie, z Uniwersytetu w St. Petersburgu, Orenburga, Rostowa nad Donem.
Piątego dnia zorganizowano sesje terenowe, podczas których zapoznano uczestników ze specyfiką rozwoju społeczno-gospodarczego Kraju Permskiego.
Sporządził:
Dr C. Mądry