Geografia ma znaczenie…
Pracownicy Zakładu Analizy Regionalnej UAM prowadzą badania w zakresie identyfikacji zróżnicowań przestrzennych poziomu rozwoju społeczno-gospodarczego i ich uwarunkowań. W ramach projektu FORSED (http://forsed.amu.edu.pl/): „Nowe wyzwania polityki regionalnej w kształtowaniu czynników rozwoju społeczno-ekonomicznego regionów mniej rozwiniętych” finansowanego ze środków Narodowego Centrum Nauki (2015/19/B/HS5/00012) zwróciliśmy m.in. uwagę na znaczenie uwarunkowań historycznych i społeczno-politycznych w geografii zróżnicowań rozwoju w Polsce. Tego typu analizy nabierają innego wymiaru gdy popatrzymy na wyniki wyborów na poziomie lokalnym (w prawym dolnym rogu mapa z portalu Onet.pl prezentująca wygraną PiS w okręgach wyborczych – kolor niebieski i KO – kolor pomarańczowy).
Układ poziomu poparcia w ostatnich wyborów parlamentarnych (13 października 2019 r.) nawiązuje wyraźnie do granic zaborów (zaznaczone na kartogramach kolorem czerwonym) oraz wykazuje bardzo wysoką zależność z poziomem rozwoju społeczno-gospodarczego na poziomie lokalnym.
Na powyższe wyniki zwrócił także uwagę prof. Andrés Rodríguez-Pose z The London School of Economics and Political Science, który udostępnił je na swoim profilu Tweeter . Bardzo nas cieszy, że wyniki naszych badań inspirują do dyskusji.