Sympozjum naukowe polskich i rosyjskich geografów społeczno-ekonomicznych w Kaliningradzie, 27.-31.08.2019 r.
W dniach 27.-31. sierpnia 2019 r. odbyło się sympozjum naukowe polskich i rosyjskich geografów społeczno-ekonomicznych na temat „Geografia człowieka w Polsce i Rosji: potencjał interakcji we współczesnym kontekście globalnym i regionalnym”. Sympozjum było powiązane z międzynarodową coroczną konferencją naukową „Region Bałtycki – regionem współpracy”, a miejscem obrad był Bałtycki Uniwersytet Federalny im. Immanuela Kanta w Kaliningradzie. W tym wydarzeniu naukowym, zainicjowanym przez Stowarzyszenie Rosyjskich Geografów Społecznych (ARGO), uczestniczyło 35 geografów rosyjskich (z Kaliningradu, Moskwy, Sankt Petersburga, Rostowa nad Donem, Barnaułu, Pskowa i Symferopola) oraz 21 geografów polskich (z Warszawy, Gdańska, Kielc, Poznania, Torunia, Słupska i Szczecina).
Instytut Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej UAM był jednym z współorganizatorów sympozjum; wzięło w nim udział aż 8 jego pracowników i doktorantów współpracujących z geografami rosyjskimi: prof. zw. dr hab. Tadeusz Stryjakiewicz, prof. UAM dr hab. Anna Tobolska, dr inż. Przemysław Ciesiółka, dr inż. Wojciech Dyba, dr Emilia Jaroszewska, dr Cezary Mądry, mgr Filip Bebenow, mgr Julia Kaczmarek-Khubnaia. Wszyscy wygłosili referaty, a prof. T. Stryjakiewicz współprzewodniczył obradom (wraz z prof. A. Drużyninem z Rosji).
W ramach sympozjum odbyły się dwie sesje tematyczne: (1) „Geografia społeczno-ekonomiczna w Rosji i w Polsce: podobieństwa i różnice w rozwoju narodowych szkół naukowych” oraz (2) „Możliwości, bariery i priorytetowe kierunki współpracy geografów społeczno-ekonomicznych Rosji i Polski we współczesnym kontekście geopolitycznym, ekonomicznym i kulturowym”. Ponadto zaprezentowano najważniejsze czasopisma polskie i rosyjskie podejmujące problematykę geografii społeczno-ekonomicznej, a także doświadczenia i perspektywy polsko-rosyjskiej współpracy w tej dyscyplinie naukowej. Uczestnicy sympozjum wzięli również udział w wycieczce naukowej po Mierzei Kurońskiej.