TeRRIFICA – Territorial RRI Fostering Innovative Climate Action
TeRRIFICA to projekt, który swym zakresem obejmuje wszechstronny i obszerny przegląd wiedzy w zakresie: badań nad adaptacją do zmian klimatycznych, faktycznych działań podejmowanych w tym kierunku w ramach polityki rozwoju oraz strategii i metod stosowanych w celu przekazywania informacji dotyczących wyzwań związanych ze zmianami klimatycznymi partnerom zewnętrznym (społeczeństwu, przedsiębiorcom, władzom publicznym).
Przedsięwzięcie jest prowadzone równocześnie w sześciu pilotażowych regionach: Hiszpanii, Niemczech, Francji, Serbii oraz Polsce i Białorusi. Projekt jest finansowany przez Komisję Europejską w ramach programu Horyzont 2020 (H2020-SwafS-2018-2020 (Science with and for Society)), a okres realizacji to lata 2018-2022.
Syntetycznie podejmując próbę podsumowania dotychczasowego działania TeRRIFICA, trzeba wspomnieć o dwóch telekonferencjach (22.05 i 19.09), czy o lipcowym (10-11.07) TeRRIFICA Reflective Workshop, w którym udział wzięli członkowie zespołu oraz przedstawicielki interesariuszy biorących udział w projekcie.
Wydarzeniem, które za to warto szczególnie wyróżnić jest warsztat konsultacyjny
z interesariuszami z Aglomeracji Poznańskiej (20.09.2019). To spotkanie miało na celu integrację różnych grup interesariuszy zaangażowanych w działania na rzecz adaptacji do zmian klimatycznych i łagodzenia ich skutków. Udział w warsztacie wzięli przedstawiciele: świata nauki i edukacji, organizacji społecznych, biznesu oraz administracji publicznej. Uczestnicy odnosili się do takich zagadnień jak:
- identyfikacja deficytów wiedzy dotyczącej zmian klimatu,
- określenie czynników warunkujących wzrost znaczenia w hierarchii wartości działań związanych ze zmianami klimatycznymi,
- wskazanie cech instytucjonalnych, istotnie wpływających na działania związane ze zmianami klimatu,
- identyfikacja uwarunkowań skutecznego zaangażowania/współdziałania interesariuszy w zakresie działań na rzecz klimatu.
Podczas warsztatu wykorzystano technikę World Café, która pozwoliła na stworzenie idealnych warunków do wspólnej debaty nad omawianymi zagadnieniami.
Przez ten okres trwały również intensywne prace nad narzędziem crowdmappingu, które ma na celu gromadzenie doświadczeń i opinii na temat obserwowanych przez społeczeństwo zmian klimatu. Z narzędziem można zapoznać się na stronie http://mapujklimat.terrifica.eu/
Ważnym aspektem projektu jest jego promocja w celu dotarcia do jak największej liczby osób zaangażowanych w zagadnienia związane z zmianami klimatu. W ostatnim czasie zespół brał udział
w wydarzeniach naukowych gdzie przedstawiano i promowano ideę TeRRIFICA. Należy tu wymienić udział w „Environment at CrossrOads: SMART approaches for a sustainable future – ECOSMART” w Budapeszcie, międzynarodowej konferencji CIRCE 2020, czy też w XVII Sympozjum Stowarzyszenia Krajowej Rady Koordynatorów Projektów Badawczych EU. Projekt TeRRIFICA został również przedstawiony, jako jedno z działań Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu w jego misji społecznego zaangażowania.