PL | EN

„Blaski i cienie samorządów terytorialnych w Polsce” – prof. UAM dr hab. Jacek Kotus na I Debacie Akademickiej

Comment are off

Szanowni Państwo, z przyjemnością informujemy, że pracownik naszego Instytutu, Jacek Kotus, został zaproszony do udziału w I Debacie Akademickiej, której hasło przewodnie to” Blaski i cienie samorządów terytorialnych w Polsce”. Dyskusja odbędzie się 3 kwietnia o godz. 17.00 w Sali Lubrańskiego przy ul. Wieniawskiego 1.

Poniżej zamieszczamy szczegółowe informacje na temat pierwszej z cyklu debat oraz samej idei.

I Debata Akademicka pod hasłem „Blaski i cienie samorządów terytorialnych w Polsce”.
W dyskusji udział wezmą:

Prof. zw. dr hab. Wanda Gaczek, UEP
Prof. UAM, dr hab., Jacek Kotus, Wydział Nauk Geograficznych i Geologicznych UAM
Prof. UAM, dr hab. Krystian Ziemski, Wydział Prawa i Administracji UAM
Dr. hab. Piotr Zmyślony, UEP
Moderatorem dyskusji będzie prof. Krzysztof Podemski z UAM.

Debaty akademickie pod patronatem Rektorów Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu

Idea Debat Akademickich o ważnych procesach i zjawiskach współczesności pojawiła się w toku spotkań rektorów obu uczelni i stanowiła odpowiedź na oczekiwania znacznej części środowiska naukowego. Wiele wydarzeń w Polsce, Europie i na świecie budzi niepokój. Załamuje się dotychczasowy ład, a nawet wiara w demokrację liberalną, postęp cywilizacyjny i pokój. Brakuje zarówno pogłębionych ocen tego, czego jesteśmy świadkami, jak i nowych inspirujących idei o szerszym zasięgu. Dyskurs publiczny zdominowała agresja, język nienawiści i obelg oraz powszechne głoszenie nieprawdy. Naszym obowiązkiem jest krytyczne intelektualne zaangażowanie w otaczającą nas rzeczywistość i dbałość o standardy publicznej dyskusji. Temu właśnie mają służyć Debaty Akademickie. Chcemy rozmawiać o aktualnych „gorących” tematach, ale w sposób merytorycznie pogłębiony, racjonalny i wyważony.

Debaty będą odbywały się raz w miesiącu naprzemiennie w budynkach UAM i UEP. W każdej z nich będzie uczestniczyć moderator oraz 4-6 pracowników obu uczelni. Każda debata będzie trwała około 2 godzin.

Debaty są adresowane przede wszystkim do samego środowiska akademickiego. Zależy nam, aby poprzez udział w nich dokonywała się jego integracja ponad podziałami instytucjonalnymi, dyscyplinarnymi i politycznymi. Chcemy być jednak otwarci także na inne środowiska, w szczególności na osoby, których tematyka debaty dotyczy.

Z tego powodu rozpoczynamy nasz cykl od tematyki samorządowej, ważnej dla każdej społeczności lokalnej, dla wszystkich osób aktywnych publicznie. Niedawno obchodziliśmy 25-lecie odbudowy Polsce samorządności lokalnej. W gronie fachowców (ekonomistów, prawnika, socjologa i geografa społecznego) porozmawiamy o blaskach i cieniach samorządu terytorialnego, o tym co ta reforma zmieniła w naszym życiu, co się powiodło, co można było zrobić lepiej, a co się nie udało. Chcemy poznać opinie specjalistów z obu uczelni, co z tego dorobku trzeba chronić, a co trzeba i można poprawić.

Kolejne debaty poświęcone będą problematyce ochrony środowiska, integracji europejskiej, edukacji, polityki kulturalnej i języka debat publicznych.

About the Author