11. Słowacko-Czesko-Polskie Seminarium Geograficzne.

W dniach 14-16 czerwca odbyło się 11. Słowacko-Czesko-Polskie Seminarium Geograficzne. Hasłem przewodnim tegorocznej edycji konferencji było „Flows, Spaces and Societies in Central Europe“. W seminarium uczestniczyło 130 badaczy z polskich, czeskich i słowackich uniwersytetów, w tym 17-osobowa reprezentacja pracowników i doktorantów naszego Instytutu (zdecydowanie najliczniejsza spośród polskich uczelni). Podczas konferencji wygłosiliśmy 16 referatów w sesjach tematycznych oraz jeden w sesji plenarnej (wystąpienie prof. Pawła Churskiego).

Wspólne polsko-czesko-słowackie seminaria geograficzne mają nie tylko wieloletnią tradycję, ale i specyfikę organizacyjną. Organizowane są naprzemiennie co dwa lata przez koleżanki i kolegów z Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu Karola w Pradze i Uniwersytetu Komeńskiego w Bratysławie. Za każdym razem seminarium odbywa się w kraju organizatora konferencji, a na miejsce obrad, w celu integracji uczestników, wybierana jest zazwyczaj mała miejscowość. W XXI wieku miejscami obrad były kolejno: Cierszewo (PL, 2001), Prachatice (CZ, 2003), Mojmírovce (SK, 2005), Kruklanki (PL, 2007),  Prčice (CZ, 2009), Mojmírovce (SK, 2011), Sulejów (PL, 2013) oraz Litomyšl (CZ, 2015). Specyfiką konferencji jest obradowanie w trzech językach narodowych (polskim, czeskim i słowackim), co wymusza na uczestnikach poznawanie języków krajów sąsiednich oraz często nieznanych tradycji badań geograficznych.