„OGRODY DZIAŁKOWE W PRZESTRZENI MIASTA” – WIZYTA NIEMIECKICH DZIAŁKOWCÓW NA WNGIG

Na zaproszenie Polskiego Związku Działkowców oddział w Poznaniu w dniach od 4 do 9 września 2017 r. w Poznaniu gościli Działkowcy z Westfalii – Lippe. Dnia 7 września grupa działkowców wraz z Przewodniczącym tamtejszego Związku Działkowców – Wilhelm Spieβ i dyrektorem biura – Werner Heidemann odwiedzili WNGiG UAM. Spotkanie rozpoczęło się sesją terenową w ogrodzie społecznym „Łazarz” a kontynuowano ją w ogrodzie „Kolektyw Kąpielisko”. Podczas spotkania zwrócono uwagę na różnorodne funkcje tego typu ogrodów: aktywizacyjne, produkcyjne, integracyjne, artystyczno-estetyzujące, ekologiczne, edukacyjne, terapeutyczne itp. Po ogrodach oprowadzali ich twórcy i lokali liderzy m.in.: Joanna Pańczak oraz Dyrektor Klubu Osiedlowego KRĄG Spółdzielni Mieszkaniowej Grunwald oraz Klaudia Lewczuk.

Druga część wizyty odbyła się na WNGiG, gdzie zorganizowano sesję poświęconą funkcjonowaniu ogrodów działkowych w przestrzeni zurbanizowanej. Spotkanie rozpoczęła Pani Dziekan dr Anna Tobolska przybliżając gościom strukturę i profil WNGiG. Następnie dr Lidia Poniży z Instytutu Geografii Fizycznej i Kształtowania Środowiska Przyrodniczego przedstawiła zakres i wyniki badań realizowanych w ramach programu COST a także publikacji naukowych oraz prac dyplomowych realizowanych w Zakładzie Geografii Kompleksowej. W dalszej części spotkania dr Michał Dolata omówił formy, zakres i efekty współpracy Instytutu Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej z Polskim Związkiem Działkowców oddział w Poznaniu. Szczególną uwagę zwrócono na publikacje naukowe, prace magisterskie i dyplomowe oraz ćwiczenia terenowe z zakresu ogrodnictwa działkowego i rolnictwa miejskiego. Sesję zakończyła prezentacja – studentki Pani Małgorzaty Marciniak (III rok Gospodarki Przestrzennej), przygotowującej pracę dyplomową pt.: „Ogrody działkowe dużego i małego miasta”, która była relacją z wyjazdu na kongres w Berlinie „Stadt Grun Kleingarten”. Na zakończenie wizyty na Wydziale działkowcy mieli okazję zobaczyć ogród na dachu budynku oraz zwiedzić patio i dziedziniec. O roślinności i pracach związanych z kształtowaniem i pielęgnacją zieleni wokół budynku opowiadała Pani Jadwiga Muszyńska. Następnie grupa udała się do zachodniej części kampusu Morasko UAM a na zakończenie dnia działkowcy zwiedzali dwa poznańskie ogrody działkowe – ROD im. ks. Przyłuskiego oraz ROD im. 2 Armii Wojska Polskiego, gdzie mieli okazję wymienić się doświadczeniami z polskimi działkowcami.