Konkursy na prace magisterskie i doktorskie

Poznań – wielka zmiana 1990-2015

Fundacja Rozwoju Miasta Poznania wraz z Instytutem Historii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza oraz Poznańskim Towarzystwem Przyjaciół Nauk ogłasza konkurs na prace magisterskie i rozprawy doktorskie traktujące o różnych aspektach zmian, które zaszły w Poznaniu w okresie 25 lat od odzyskania wolności i wdrożenia demokratycznych reform. Celem konkursu jest zachęcenie i zainspirowanie studentów oraz doktorantów do pogłębienia refleksji nad charakterem i dynamiką tych zmian; wskazanie stojących u ich źródeł czynników, mechanizmów i osób oraz przedstawienie wpływu tych zmian na funkcjonowanie dzisiejszego i przyszłego Poznania.

Fot. materiały organizatorów

Do konkursu mogą być zgłoszone prace reprezentujące różne dyscypliny naukowe, prezentujące oryginalne badania dotyczące szeroko rozumianego życia społecznego, instytucji miejskich, samorządności, edukacji, aktywności obywatelskiej, postaw i zachowań politycznych mieszkańców Poznania, życia religijnego oraz postaw światopoglądowych, aktywności artystycznej, instytucji kulturalnych i uczestnictwa w kulturze, urbanistyki i architektury, problematyki gospodarczej we wszelkich jej przejawach, zdrowotności, zagadnień środowiska naturalnego, ekologii oraz wszelkich innych zjawisk związanych z życiem miasta Poznania we wskazanym okresie.

Prawo zgłaszania prac konkursowych mają: uczelnie wyższe, instytuty naukowe, naukowo-badawcze, stowarzyszenia, instytucje kulturalne, samorządy lokalne, autorzy prac oraz ich promotorzy.

Do konkursu mogą być zgłaszane prace obronione pomiędzy 1 stycznia 2016 roku a 15 grudnia 2019 roku.

Prace konkursowe należy składać w siedzibie Fundacji Rozwoju Miasta Poznania w terminie do dnia 31 grudnia 2019 roku w Poznaniu (61-124), ul. Prymasa Wyszyńskiego 8. Do zgłaszanych do konkursu prac należy dołączyć: w przypadku prac magisterskich opinię promotora lub recenzenta, w przypadku prac doktorskich należy dołączyć kopie obu recenzji dysertacji.

Oceny prac nadesłanych na konkurs będzie dokonywać Kapituła konkursu w składzie:

• Jan Kaczmarek – Prezes Fundacji Rozwoju Miasta Poznania – Przewodniczący Kapituły
  • Tomasz Kayser- wiceprezydent m. Poznania w latach 1990-2014,
  • Tadeusz Kieliszewski – radny i członek Zarządu Miasta Poznania w latach 1990-1994,
  • Dyrektor Instytutu Historii UAM,
  • Prof. Danuta Konieczka-Śliwińska,
  • Prezes PTPN,
  • Prof. Przemysław Matusik,
  • Andrzej Porawski – Dyrektor Biura Związku Miast Polskich,
  • Maciej Musiał – wojewoda poznański i wielkopolski w latach 1997-2000,
  • Przemysław Trawa – Prezes Zarządu MTP,
  • Prof. Marian Gorynia – Rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu w latach 2008-
  • 2016,
  • Prof. Bronisław Marciniak – Rektor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu w
  • latach 2008-2016,
  • Prof. Marcin Berdyszak- Rektor Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu w latach 2008-
  • 2016,
  • Wojciech Kulak- sekretarz miasta Poznania w latach 1990-1998,
  • Jerzy Gurawski- architekt.

Nagrody będą przyznawane za prace naukowe w dwóch kategoriach głównych: praca magisterska i praca doktorska. Dla autorów najlepszych prac przewidziano nagrody pieniężne i pisemne wyróżnienia.

W kategorii prac doktorskich:

• I miejsce – 8 tys. zł
  • II miejsce – 6 tys. zł.
  • III miejsce – 4 tys. zł.
  • Cztery równorzędne wyróżnienia w kwocie 1,5 tys. zł

W kategorii prac magisterskich:

• I miejsce – 5 tys. zł
  • II miejsce – 3,5 tys. zł
  • III miejsce – 2,5 tys. zł
  • Cztery równorzędne wyróżnienia w kwocie 1 tys. zł

Patronat medialny nad Konkursem objęli: „Głos Wielkopolski”, TVP 3 Poznań, Radio Merkury oraz Wydawnictwo Miejskie POSNANIA.

Regulamin konkursu dostępny na stronie Biuletynu Miejskiego

Wydziałowy Konkurs Prac Magisterskich 2017

Równocześnie przypominamy o zbliżającym się Wydziałowym Konkursie Prac Magisterskich. Wszystkich promotorów zachęcamy do zgłaszania najlepszych prac i udziału w naszym konkursie, którym, pod nieobecność dr Magdaleny Szczepańskiej, opiekuje się pani dr Małgorzata Polna.