PL | EN

Współpraca z Polsko-Amerykańską Fundacją Wolności – wykład dla stypendystów Programu im. Lane’a Kirklanda

Comment are off

Kontynuując współpracę Instytutu z Polsko-Amerykańską Fundacja Wolności i Fundacją Liderzy Przemian w dniu 23 listopada prof. UAM dr hab. Paweł Churski wygłosił wykład dla Stypendystów Programu im. Lane’a Kirklanda pt. Transformacja gospodarcza w Polsce po 1989r. – konsekwencje i wyzwania regionalne. Wykład odbył się w ramach organizowanego przez Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu Programu Orientacji dla tegorocznych Stypendystów tego Programu z całej Polski.

Idee i założenia Programu Stypendialnego im. Lane’a Kirklanda wywodzą się bezpośrednio z misji Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności (PAFW). Są to m.in. wspieranie demokratycznych
i wolnorynkowych przemian w innych krajach Europy Środkowej i Wschodniej. Program jest finansowany ze środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, a administrowany przez Fundację Liderzy Przemian.

Program Kirklanda to dwusemestralne studia doskonalące. Pobyt na stypendium Kirklanda trwa 9,5 miesiąca i rozpoczyna się od programu orientacyjno-przygotowawczego. Ma on przygotować stypendystów do pobytu w Polsce poprzez oswojenie ich z językiem i przybliżenie codziennych realiów, a także zintegrować osoby z różnych krajów, z różnymi doświadczeniami, wykształceniem
i poglądami. Elementem sesji orientacyjnej jest uroczysta ceremonia inauguracji Programu odbywająca się na uczelni organizującej sesję. Po zakończeniu programu orientacyjnego stypendyści spędzają dwa semestry w jednym z pięciu ośrodków akademickich realizując indywidualny program dydaktyczno-naukowy. Stałym elementem programu akademickiego są też kursy języka polskiego organizowane w poszczególnych miastach. W poprzednich edycjach programu Instytut gościł Stypendystów, którzy pod kierunkiem prof. UAM dr hab. Pawła Churskiego przygotowywali prace dyplomowe:

  • Ievgeniia Diadko – The impact of students’ international mobility on personality capital formation. Theoretical basis and measurement challenges.
  • Halyna Lytvyn – Marki terytorialne jako instrument wspierania rozwoju społeczno-gospodarczego – polski doświadczenia, ukraińskie wyzwania.
  • Tetiana Repuzhynska – Polski model polityki regionalnej i możliwości jego adaptacji w procesie reformowania gospodarki Ukrainy.
  • Więcej informacji o Programie patrz: www.kirkland.edu.pl

 

About the Author