PL | EN

Gra symulacyjna „Smile Urbo” – innowacja dydaktyczna na 2. roku GP

Comment are off

Na przełomie października i listopada pierwsze grupy studentów 2. roku gospodarki przestrzennej inżynierskiej i licencjackiej rozegrały grę symulacyjną Smile Urbo.  Gra ma na celu wcielanie się w role przedstawicieli małej, malowniczo położonej wioski, która znajduje się w kryzysie. Sposobem poprawy sytuacji są inwestycje i rozwiązania prawne, które wpływają na poprawę (ale również na pogorszenie) określonych wskaźników społeczno-gospodarczych. Zadaniem graczy jest podejmowanie takich decyzji w ramach dostępnego budżetu, które uratują wioskę – spowodują, że po zakończeniu 3-rundowej rozgrywki żaden ze wskaźników nie będzie nie negatywnym poziomie.

Gra odbywa się w ramach laboratoriów z przedmiotu Lokalizacja działalności gospodarczej. Zajęcia te zostały wprowadzone do programu studiów na GP dzięki staraniom dra Bartłomieja Kołsuta i dra Pawła Motka we współpracy z członkami AKNGP – w szczególności inż. Maciejem Główczyńskim, inż. Adamem Wronkowskim, inż. Małgorzatą Donderowicz oraz opiekunem Koła, dr. inż. Przemysławem Ciesiółką, przy wsparciu finansowym i organizacyjnym Dyrekcji IGSEiGP. Animatorem gry w bieżącym roku akademickim jest dr inż. Wojciech Dyba.

Gra to świetna i emocjonująca zabawa, mająca również wiele walorów edukacyjnych. Głosowanie oraz wyniki poszczególnych rund są wyświetlane z internetowego panelu gry za pomocą projektora, część graczy ma dostęp do dodatkowych analiz i środków finansowych na urządzeniach mobilnych. Wnioski z symulacji mogą być rozpatrywane m.in. w kontekście lokalnej demokracji, partycypacji społecznej i kapitału społecznego, zrównoważonego rozwoju, sposobów negocjacji czy zarządzania czasem. Więcej informacji o grze znajduje się na stronie internetowej: http://www.smileurbo.com/pl/.

Zdjęcie przedstawia studentów 2. roku gospodarki przestrzennej w roli wójta, inwestorów, przedstawicieli organizacji pozarządowej, tradycyjnych i nowoczesnych rolników, przewodników duchowych, dyrekcji szkoły, właścicieli targu i rybaków.

About the Author