AESOP 13th Heads of School Meeting and GURU 25 Conference

W dniach 18-21 kwietnia br. odbyło się kolejne, już 13., spotkanie przedstawicieli krajowych oraz szefów szkół planowania, zrzeszonych w Europejskim Stowarzyszeniu Szkół Planowania – AESOP (Association of European Schools of Planning), które było połączone z konferencją jubileuszową 25. lecia GURU (Global Urban Research Unit). Gospodarzem spotkania był Newcastle Univeristy.

Nasz Uniwersytet był jedną z dwóch z Polski obok Uniwersytetu Łódzkiego instytucją reprezentowaną na tych spotkaniach. W tym miejscu warto przypomnieć, że jesteśmy pełnym członkiem instytucjonalnym AESOP. Obok nas z Polski w tej organizacji działają jeszcze: Uniwersytet Łódzki, Politechnika Gdańska, Politechnika Warszawska, Politechnika Wrocławska i Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie. Skarbnikiem AESOP jest obecnie dr Beata Banachowicz z Uniwersytetu Łódzkiego. Funkcje przedstawicieli krajowych (Council of Representatives (CoRep)) i ich zastępców pełnią w bieżącej kadencji: prof. Tadeusz Stryjakiewicz  (UAM), dr Beata Banachowicz (UŁ), prof. Lidia Mierzejewska (UAM), dr Beata Pielesiak (UŁ).

W pierwszych dniach, podczas spotkań Reprezentantów krajowych – CoRep, przedstawiono informacje na temat przygotowań do Kongresu AESOP odbywających się w 2018r. w Goteborgu oraz w 2019r. w Wenecji. Wybrano również szefa komisji Best Publisher Paper Award Committee, którym został dr Dominic Stead (TU Delft). Ukonstytuowano dwie nowe grupy tematyczne, który rozpoczną działalność w ramach AESOP. Są to: Urban Futures i Planning Education. Omówiono sprawę przeprowadzenia w tym roku wyborów na nową kadencję sekretarza i przedstawicieli krajowych.  Otwarto również nabór zgłoszeń do organizacji przyszłorocznego spotkania szefów szkół. Rozstrzygnięto pozytywnie wnioski o członkostwo dwóch nowych instytucji: Faculty of Environmental Sciences (Czech Univeristy of Life Science in Prague) oraz Faculty of Architecture (University of Belgrade). Przyjęto bieżące sprawozdania i raporty. Zgromadzeni dyskutowali również m.in. na temat prężnej działalności Young Academics Network of AESOP oraz zapoznali się z założeniami projektu AEKOM (AESOP KnOwledge Management and Sharing platform).

W drugiej części tygodnia odbyło się spotkanie szefów szkół połączone z konferencją GURU 25 Conference. Prawdzimy wydarzeniem i ucztą intelektualną był referat prof. Patsy Healey (GURU) nt. The Planning Field and the Institution of a Planning School. W programie konferencja znalazły się również interesujące panele dyskusyjne: Leading an Interdisciplinary Planning School: Challenges and Opportunities, Planning Research: Big Data and Digital Platforms, Planning Education: Internationalization and Student’s Experience oraz Planning Profession: Future of Expertise and Post-Truth. W drugim dniu konferencja organizatorzy zorganizowali wycieczki i wizyty studyjne przybliżające doświadczenia Newcastle w zakresie rewitalizacji i zagospodarowania przestrzeni miasta.