Relacja z konferencji „Dni Planisty: Sharing cities – współużytkujemy, współdziałamy, jesteśmy współodpowiedzialni”

W dniach 19-20 kwietnia 2018 roku, na Wydziale Nauk Geograficznych i Geologicznych miała miejsce organizowana przez Akademickie Koło Naukowe Gospodarki Przestrzennej, konferencja naukowa „Dni Planisty: Sharing cities – współużytkujemy, współdziałamy, jesteśmy współodpowiedzialni”. Pierwszego dnia wygłoszone zostały prelekcje przez młodych naukowców z ośrodków akademickich takich jak Warszawa, Lublin, Kraków, Łódź, czy Toruń. Wystąpienia te pozwoliły uczestnikom konferencji na lepsze zapoznanie się z tematyką wykorzystania technologii Big Data w miastach, prowadzenia procesów rewitalizacji oraz partycypacji, czy chociażby miejskiej eksploracji oraz często przytaczanej ustawy reklamowej i problemach samorządów, które są z nią związane. Oprócz sesji referatowych odbyła się również sesja posterowa.

Drugiego dnia przeprowadzone zostały warsztaty pt.: „Poznań Główny, dworzec spójny”. Były one poprzedzone wykładami ekspertów. Swoje spojrzenie związane z poznańskim dworcem wyrazili: dr Mikołaj Tomaszyk z Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarskich UAM, dr Radosław Bul z Wydziału Nauk Geograficznych i Geologicznych UAM oraz Paweł Sowa, reprezentujący stowarzyszenie Inwestycje dla Poznania. Po części eksperckiej uczestnicy warsztatów pracowali nad optymalnym sposobem zagospodarowania przestrzeni dworcowej, która godziłaby interesy jego głównych użytkowników. Podczas podsumowania poszczególne grupy przedstawiły swoje koncepcje. Odbyła się debata nad plusami i minusami przygotowanych przez nie prac. Warsztaty te pozwoliły na lepsze poznanie sytuacji dworca głównego w Poznaniu oraz pokazały ich uczestnikom, że mimo bardzo sprzecznych interesów różnych użytkowników dworca, możliwe jest uzyskanie kompromisów, które pozwalają na poprawę przestrzeni publicznych. Konferencja w odczuciu zarówno uczestników jak i organizatorów była niezwykle udana i już w następnym roku można spodziewać się kolejnej edycji.

AKNGP pragnie podziękować Patronom, tj.: Jego Magnificencji Rektorowi prof. UAM dr hab. Andrzejowi Lesickiemu, Dziekanowi Wydziału Nauk Geograficznych i Geologicznych UAM prof. UAM dr hab. Leszkowi Kasprzakowi, Instytutowi Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej, Prezydentowi Miasta Poznania, Stowarzyszeniu Metropolia Poznań, Unii Uczelni na Rzecz Kierunku Gospodarka Przestrzenna, Stowarzyszeniu Inwestycje dla Poznania, Towarzystwu Urbanistów Polskich Oddział w Poznaniu, The European Regional Science Association, Związkowi Miast Polskich, Życiu Uniwersyteckiemu, portalom: Urbanistyka.info oraz Urbnews.pl, Radiu Poznań, Radiu Meteor oraz Przeglądowi Planisty.

Organizatorzy dziękują także wszystkim prelegentom, słuchaczom, zaproszonym gościom oraz moderatorom i ekspertom za udział w tegorocznej edycji Dni Planisty.