Polityki publiczne – uwarunkowania, dylematy, instrumentarium

Na kształt polityk publicznych wpływa szereg różnorodnych, dynamicznie zmieniających się uwarunkowań, co z kolei wpływa na kształtowanie ich celów oraz adekwatnych do nich i efektywnych instrumentów realizacji. W związku z tym rodzą się różnego typu dylematy zarówno na etapie planowania, implementacji jak i ewaluacji. Tematyka konferencji zorganizowanej w dniach 17-18 maja 2018r przez Wydział Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej UMCS w Lublinie, Centrum Europejskich Studiów Regionalnych i Lokalnych Uniwersytetu Warszawskiego, Sekcję Administracji i polityk publicznych Polskiego Towarzystwa Nauk Politycznych oraz Sekcję Polską Regional Studies Association obejmowała:

• Teorie i modele polityk publicznych,
  • (Geo)polityczne, ustrojowe, społeczne, ekonomiczno-finansowe, psychologiczne, ekologiczne i przestrzenne uwarunkowania oraz wyzwania polityk publicznych,
  • Decentralizacja i internacjonalizacja polityk publicznych,
  • Procesy decyzyjne w politykach publicznych i dylematy z nimi związane,
  • Relacje kooperacji, konkurencji, partycypacji między podmiotami polityk publicznych,
  • Identyfikacja tradycyjnych i innowacyjnych instrumentów polityk publicznych,
  • Problemy ewaluacji polityk publicznych.

W konferencji aktywny udział wzięli pracownicy naszego Instytutu: prof. dr hab. Tomasz Kaczmarek, dr hab. Paweł Churski, prof. UAM, dr Urszula Kaczmarek oraz dr Bartłomiej Kołsut (program w załączeniu). Konferencja stała się okazją do bardzo interesującej dyskusji na temat współczesnych wyzwań polityk publicznych, w której co należy podkreślić, uczestniczyli ekonomiści, politolodzy i geografowie społeczno-ekonomiczni.