Nowy etap rozwoju Poznańskiego Ośrodka Geograficznego

W związku z reformą szkolnictwa wyższego w Polsce i wynikającymi z niej: nową systematyzacją dziedzin i dyscyplin naukowych oraz nową strukturą naszego Uniwersytetu opartą na szkołach dziedzinowych w dniu 24 września 2019r. odbyło się ostatnie posiedzenie Rady Wydziału Nauk Geograficznych i Geologicznych w dotychczasowym Jego kształcie.

Z dniem 1 października 2019 r. wejdziemy w nowy etap rozwoju Poznańskiego Ośrodka Geograficznego. Sukcesorami misji utworzonego w 1984 roku Wydziału Nauk Geograficznych i Geologicznych UAM będą dwie nowe jednostki. W jednej, pod dotychczasową nazwą, swoją działalność kontynuować będą Koleżanki i Koledzy reprezentujący dziedzinę nauk ścisłych i przyrodniczych, w dyscyplinie nauki o Ziemi i środowisku, a druga pod nazwą Wydział Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej stanie się miejscem aktywności przedstawicieli dziedziny nauk społecznych, reprezentujących dyscyplinę geografia społeczno-ekonomiczna i gospodarka przestrzenna.

Każda zmiana rodzi obawy i niepewność. Jesteśmy przekonani, że powinny one jednak zmierzać do pozytywnych i inspirujących działań, których rezultaty nie tylko wzmocnią dwie nowe dyscypliny nauk geograficznych, ale przede wszystkim krajową i międzynarodową pozycję Poznańskiego Ośrodka Geograficznego tworzonego i rozwijanego przez Naszych Mistrzów.

Wtorkowe posiedzenie Rady Wydziału zakończyło otwarte spotkanie wszystkich Pracowników Wydziału. Stało się ono okazją do okolicznościowych wystąpień, życzeń i rozmów, którym towarzyszyły okolicznościowe torty. Zamykając jeden rozdział otwieramy nowy. Uczyńmy wszystko co możliwe aby wykorzystać go zarówno w indywidualnym, jak i wspólnym rozwoju. Niech to wszystko co może nas nadal łączyć wzmacnia naszą współpracę, a to co ze względów administracyjno-organizacyjnych musi być odrębne nie ogranicza nas tylko inspiruje do nowych wspólnych aktywności w ramach Collegium Geographicum UAM.