Szkolenie dla moderatorów odnowy wsi

Dnia  14.10.2016 roku pracownicy Instytutu, w ramach współpracy z Departamentem Rolnictwa i Rozwoju Wsi Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu przeprowadzą szkolenie dla moderatorów odnowy wsi.

Departament Rolnictwa i Rozwoju Wsi Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego od 2009 r. realizuje Regionalny Program Wielkopolska Odnowa Wsi, którego głównym celem jest aktywizacja mieszkańców obszarów wiejskich w kierunku ich zaangażowania na rzecz rozwoju własnych miejscowości. W programie tym uczestniczy już ponad 1800 sołectw z terenu 180 wielkopolskich gmin. Dużą wagę Departament przywiązuje również do działań edukacyjnych w formie konferencji, szkoleń i warsztatów dla przedstawicieli gmin i sołectw uczestniczących w programie. Od 2015 wdrażany jest system wsparcia w opracowywaniu tzw. sołeckich strategii rozwoju w postaci moderatorów odnowy wsi. Do tej pory kilkadziesiąt wielkopolskich sołectw zainteresowanych opracowaniem sołeckiej strategii rozwoju uczestniczyło w warsztatach prowadzonych przez moderatorów przeszkolonych przez Urząd Marszałkowski.

Kolejne takie szkolenie dla moderatorów odnowy wsi zostanie przeprowadzone w Lubiniu, gmina Krzywiń, powiat kościański przez dr hab. inż. Sylwię Staszewską, prof. UAM, która w ramach warsztatów ptMetodyka kształtowania przestrzeni wiejskiej, omówi trzy zagadnienia: 1) Metody wsparcia odnowy polskiej wsi, 2) Kształtowanie przestrzeni publicznej w procesie facylitacji, 3) Psychologia a zarządzanie (szczegóły treści szkolenia w załączeniu).