Instytut otwarty na innowacje społeczne – Science Shop

W ramach realizowanego przez Wydział Nauk Politycznych i Dziennikarstwa (WNPiD) naszego Uniwersytetu projektu Model Science Shop na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM finansowanego przez Ministerstwo Rozwoju w ramach programu PO WER, który dotyczy innowacji społecznych, podjęto działania zmierzające do utworzenia pierwszego w Polsce Science Shop-u. Nasz Instytut został zaproszony do współpracy w tym przedsięwzięciu.

W ramach wspólnie uzgodnionych działań realizowanych w pierwszym etapie tego przedsięwzięcia w dniu 10 października br. dr Joanna Dominiak i prof. UAM dr hab. Paweł Churski brali udział w szkoleniu dotyczącym zasad funkcjonowania Science Shop-ów, których idea opiera się na koncepcji badań osadzonych społecznie (CBR – Community Based Research). Szkolenie prowadził  dr Henk Mulder z University of Groningen – Coordinator Science Shop, Lecturer Science Education and Communication, Lecturer Science & Society.

W dniach 18-21 października br. prof. UAM dr hab. Paweł Churski brał udział w wizycie studyjnej w University College Cork. Celem tej wizyty było przybliżenie doświadczeń irlandzkich w zakresie wykorzystania i rozwoju przedmiotowej koncepcji w praktyce działań naukowych i dydaktycznych uczelni wyższych. Szczególne istotnym elementem odbytych spotkań i warsztatów była prezentacja założeń projektu EnRRICH – Enhancing Responsible Research and Innovation throught Curricula in Higher Education wraz z oceną możliwości wdrożenia ich w polskich uwarunkowaniach z jednej strony funkcjonowania społeczności lokalnych, a z drugiej strony funkcjonowania szkół wyższych. Uczestnicy wizyty poznali również doświadczenia University College Cork dotyczące przygotowania i realizacji projektu CARL – Community Academic Research Link.

W kolejnych etapach realizacji projektu WNPiD UAM pracownicy naszego Instytutu będą wspierać merytorycznie, w tym pełnić funkcje kopromotorów, w ramach prac dyplomowych przygotowywanych przez studentów WNPiD, których problematyka będzie wypracowana przy współpracy ze społecznościami lokalny w tym szeroko rozumianymi CSO (Civil Society Organisation).

Campus Engage Implementing Higher Education Civic & Community Engagement Policy