Żegnamy Instytut – Witamy Wydział

W dniu 30 września 2019 r. odbyło się ostatnie posiedzenie Rady Instytutu Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej kończące 38-letni okres funkcjonowania Instytutu w strukturach Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Instytut Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej powstał w 1981 r. z inicjatywy prof. dr hab. Zbyszko Chojnickiego, który kierował nim w okresie 1981-1998. W tym czasie Instytut był jednostką organizacyjną Wydziału Nauk Geograficznych i Geologicznych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Zwiększając systematycznie stan zatrudnienia oraz zmieniając swoją strukturę wewnętrzną, szybko stał się jednym z najważniejszych ośrodków badań z zakresu geografii społeczno-ekonomicznej i gospodarki przestrzennej w Polsce, rozpoznawalnym w Europie i na świecie.

Wprowadzone w 2018r. przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego zmiany w systematyzacji dziedzin i dyscyplin naukowych w Polsce oraz nowa struktura Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu stworzyły warunki do jego przekształcenia w Wydział Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej, działający w strukturze Szkoły Nauk Społecznych naszego Uniwersytetu. Tym samym rozpoczyna się nowy rozdział w naszej działalności, otwierający z jednej strony możliwości szerokiej współpracy z przedstawicielami innych dyscyplin Szkoły Nauk Społecznych, a z drugiej strony kontynuujący i wzmacniający dotychczasową współpracę z przedstawicielami dyscypliny nauki o Ziemi i środowisku, funkcjonującymi w ramach Wydziału Nauk Geograficznych i Geologicznych, w strukturze Szkoły Nauk Przyrodniczych, niezmiennie razem w Collegium Geographicum im. prof. Stanisława Pawłowskiego. Wzmacniajmy, tak jak dotąd, pozycję Poznańskiego Ośrodka Geograficznego tworzonego i rozwijanego przez Naszych Mistrzów, wykorzystując w pełni nowe możliwości!

POSIEDZENIE RADY IGSEiGP (30.09.2019)

(fot. Rafał Lemański)

Posiedzenie Rady Instytutu stało się okazją do złożenia podziękowań dla członków i gości Rady ze strony kończącej swoją misję Dyrekcji Instytutu: dr hab. Pawła Churskiego, prof. UAM – dyrektora Instytutu, dr hab. Elizy Kalbarczyk, prof. UAM – zastępcy dyrektora Instytutu ds. dydaktycznych oraz dr hab. Jana Hauke, prof. UAM – zastępcy dyrektora Instytutu ds. administracyjno-ekonomicznych.

Bezpośrednio po posiedzeniu Rady Instytutu odbyło się Zebranie Ogólne, podczas którego podsumowano ostatni rok akademicki oraz przypomniano historię naszego Instytutu. Spotkanie wszystkich Pracowników stało się też okazją do przedstawienia  założeń organizacyjnych oraz najważniejszych zadań naukowych i organizacyjnych nowego Wydziału. Zgodnie z decyzjami J.M. Rektora prof. Andrzeja Lesickiego, w pierwszym przejściowym roku akademickim 2019/2020, nowym Wydziałem kierować będzie kolegium w składzie:

Prof. ucz. dr hab. Paweł Churski – dziekan Wydziału

Prof. ucz dr hab. Artur Bajerski – prodziekan Wydziału

Dr Paweł Motek – prodziekan Wydziału ds. dydaktycznych

Prace Biura Obsługi Wydziału koordynować będzie mgr inż. Monika Herodowicz

ZEBRANIE OGÓLNE IGSEiGP (30.09.2019)

(fot. Rafał Lemański)

Zgodnie z zasadami określonym w nowym Statucie Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza Radę Dyscypliny geografia społeczno-ekonomiczna i gospodarka przestrzenna z dniem 1 października 2019r. tworzą:

• dr hab. Artur Bajerski,
  • dr hab. Paweł Churski,
  • dr hab. Katarzyna Fagiewicz,
  • prof. dr hab. Tomasz Kaczmarek,
  • dr hab. Eliza Kalbarczyk,
  • dr hab. Anna Kołodziejczak,
  • dr hab. Jacek Kotus,
  • dr hab. Robert Kudłak,
  • dr hab. Damian Łowicki,
  • dr hab. Lidia Mierzejewska,
  • dr hab. Adam Radzimski,
  • dr hab. Krzysztof Stachowiak,
  • dr hab. Sylwia Staszewska,
  • prof. dr hab. Tadeusz Stryjakiewicz,
  • dr hab. Małgorzata Stępniewska,
  • dr hab. Anna Tobolska,
  • dr hab. Magdalena Wdowicka

Ten historyczny moment uświetniły okolicznościowe torty, które wraz z kawą i herbatą stworzyły warunki do nieformalnej wymiany poglądów i swobodnych rozmów.

(fot. Rafał Lemański)

Ciesząc się z nowych możliwości, z optymizmem patrzymy w przyszłość, deklarując pełną otwartość i zachęcając do współpracy z pierwszym w Polsce Wydziałem Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej!